Camino de Santiago: naudinga informacija ir patarimai

DSC_0555Mes keliavome Camino Frances maršrutu nuo Saint Jean Pied de Port iki Santiago de Compostela, 2014 m. birželio 3 – liepos 2.

Kaip nuvykti?

Skridome Vilnius – Paryžius (160 Lt./asm.), taip pat nusipirkome vieną registruotą bagažą (88 Lt.) į kurį sukišome abiejų kuprines. Autobusas oro uostas – Paryžius – 17 eurų, Paryžius – Bayonne – 33 eurai, Bayonne – Saint Jean Pied de Port – 2,9 euro. Tai nėra nei pats pigiausias, nei patogiausias variantas, nes nuvykimu pradėjome rūpintis tik paskutinėmis dienomis. Apie grįžimą namo negaliu nieko pasakyti, nes po Camino mes keliavome į Portugaliją.

Patogesnis nuvykimo variantas yra skristi iki Londono, o tada iki Biarritz, taip išvengsite kratymosi autobusu.

Albergai

Albergų kainos svyruoja nuo 5 iki 12 eurų. Dienai albergui ir maistui vidutiniškai išleisdavome nuo 13 iki 20 eurų.

Kuprinė

Kuprinė turėtų neviršyti 50l, didesnė kuprinė – daugiau sveria, o kiekvienas papildomas gramas nėra jūsų draugas. Jeigu kažkas netelpa, miegmaišį galima pritvirtinti išorėje.

Batai ir kojinės

Aš ir dauguma piligrimų keliauja su trekingo batais. Prieš kelionę abejojau dėl šito pasirinkimo, nes vasarą karšta, bet pradėjęs eiti supratau, kad priėmiau teisingą sprendimą. Danga bus įvairi, nuo miško keliukų ir akmenuotų kalnų, kartais lis ar teks eiti pažliugusia žeme ir trekiniai batai jus gelbės visose šitose situacijose. Savaime suprantama, būtų pravartu prieš vykstant su jais gerokai pasivaikščioti Lietuvoje, ypač, jei pirkote kaip tik šitai progai.

Ne mažiau svarbus dalykas yra specialios trekinės kojinės, kurios išstumia drėgmę ir leidžia kojai kvėpuoti. Pavyzdžiui, viena mano kojinių pora kainuoja 50 Lt, bet jos vertos kiekvieno sumokėto lito. Dviejų porų pilnai užtenka. Siekiant išvengti nuospaudų, kai sustosite pailsėti visada nusiimkite batus, pradžius kojinės ir pėda atvės. Turėjau ir sandalus, bet juos naudojau tik vaikščiojimui alberge bei po miestelius. Kai kurie žmonės praeina Camino ir su sandalais, bet trekinius batus turėti yra būtina.

Striukė

Vasara, Ispanija – kam ta striukė? Vis dėlto pasitaikė vėsių rytų ir dienų, todėl tikrai nesigailėjom pasiėmę.

Lietpaltis

Būtinas daiktas. Nors turime ir palapinsiaustes, bet dėl didelio svorio jas palikome namie. Aistė ėjo su paprastu celofaniniu apsiaustu, o aš turėjau šiek tiek storesnės medžiagos lietapaltį, kažkada iš Maximos už 10 Lt pirktą.

Virtuvė

Buvo keletas albergų, kuriuose virtuvėje nebuvo nei puodų, nei įrankių. Jei ruošiatės gamintis maistą, reikėtų tuo pasirūpinti. Mes turėjome porą šaukštų ir šakučių, du mažus dubenėlius iš kurių valgydavome ir turistinį maždaug 0,5 l puodelį, kuriame virėme maistą. Sveria šie dalykai nedaug, bet tikrai pravertė.

Ausų kištukai

Kas nors visada knarks, todėl siūlau iš anksto apsisaugoti nuo naktinių simfonijų,

Rankšluostis

Bobutės frotinių rankšluosčių kolekciją galit pamiršti. Jums reikia sintetinio rankšluosčio, kuris užima itin mažai vietos ir greitai išdžiūsta. Tokių galite rasti kalnų ir turizmo prekių parduotuvėse.

Higiena

Nesineškite didelių šampūno, dušo želė ar kitų priemonių buteliukų. Tai bus tik papildomas svoris, o bet kuriame mieste bus galima šitų dalykų nusipirkti.

Rūbai

Ėjimui rekomenduoju sintetinius marškinėlius, kurie greitai džiūsta ir išgarina prakaitą. Medvilnė šiuo atveju nėra jūsų draugas. Turėkite kitus drabužius, kuriuos galėsite persirengti atėję į albergą. Labai geras dalykas yra kelnės su nusegamomis klešnėmis. Taip turėsite ir kelnes, ir šortus viename.

Vaistinėlė

Pasiimkite tepalų nuo raumenų ir sąnarių skausmų, elastinio binto, vaistų nuo skausmo ir pan.

Pleistrai

Paprasti pleistrai sudrėkus kojai nukrenta, todėl pasiimkite iš Lietuvos geresnių, pavydžiui Compeed. Ispanijoje jie kainuoja kelis kartus daugiau. Aišku, jums gali pasisekti kaip man ir išvis tokių daiktų neprireiks. Beje, pasiimkite adatą ir siūlą, tai visai efetyvus būdas susidoroti su atsiradusiomis nuospaudomis.

Mp3

Pasiimkite mėgstamos muzikos ar kokią audio knygą, nes bus nuobodžių atkarpų, kur norėsis tiesiog greičiau prastumti laiką.

Žibintuvėlis arba ciklopas

Jei būsite iš tų, kurie keliasi anksčiau – pravers koks nors šviesos šaltinis. Daugumą rytų teks dėtis daiktus tamsoje, todėl šviesa reikalinga.

Miegmaišis

Reikia pasiimti. Kai kuriuose alberguose būna anktklodžių, bet tikrai ne visuose.

Kilimėlis

Mums jis pravertė, nes nemažai suolų Ispanijoje betoniniai ir ant jų šalta sėdėti. Taip pat praverčia, kai nori pailsėti, o aplink nėra tinkamos vietos. Bet tai iš esmės nėra reikalingas daiktas ir daugiau jo niekur kitur nepanaudosite.

Palapinė

Imkite tik, jei esate tikri, jog joje miegosite. Jei imti, tik su mintimi, kad galbūt prireiks, tuomet tikrai neverta. Nors keletą žmonių ir sutikau su palapinėmis, bet didžioji dalis jų neturi. Už kelis eurus alberge ne tik gausite lovą ir dušą, bet ir galimybę susitikti su daugybe žmonių, todėl taupyti šioje vietoje turbūt nelabai verta.

Camino guidebook

Rekomenduoju šią knygelę nusipirkti iš anksto internetu, nes po to vietoje daug kainuoja, o ir ne visur būna. Mes praėjome Camino be guido, bet jis tikrai naudingas, nes aprašomi maršrutai, albergai, miesteliai ir pan. O kartais, kai nesi tikras ar teisingai pasukai, ten visada galima pasitikrinti. Taip pat yra appsai išmaniesiems telefonams, todėl verta pasvarstyti gal vietoj knygos tiesiog įsigyti programėlę.

Lazdos

Aš praėjau be lazdų, o Aistė jas nusipirko antrą kelionės dieną. Tiktai rekomenduoju pasiimti, ypač pravers kopiant ir leidžiantis nuo kalnų. Jei neapsisprendžiate ar reikia, visada galėsite nusipirkti kelyje. Kainos ne kosminės, kokybė irgi, bet mėnesį atlaikys.

Ispanų žodynėlis

Galima pasiimti knygutę arba parsisiųsti programėlę. Ispanijoje daug kas nekalba angliškai, todėl žinoti bent jau pagrindines frazes būtų visai pravartu.

Maistas

Maistą dažniausiai pirkome prekybos centruose ir gaminomės patys. Tačiau ne visi albergai turi virtuves, o kai kuriuose miesteliuose nėra parduotuvių, todėl tenka valgyti arba „sausą davinį“ arba eiti į restoraną. Piligrimo meniu kainos 8-12 eurų. Taip pat visi restoranai už kelis eurus siūlo pusryčius.

One thought on “Camino de Santiago: naudinga informacija ir patarimai

Comments are closed.