Kaip aš mečiau rūkyti, gerti ir skaityti naujienų portalus

alkoholismPer pastaruosius kelerius metus mano gyvenime įvyko šiokių tokių pokyčių, kurie labai padidino jo kokybę. Šis įrašas apie tai, ką aš dariau, ko jau nebedarau ir kodėl.

Rūkymas. Rūkiau apie 7 metus. Pradėjau, nes visi aplink rūkė, tačiau jau gana greitai tai tapo neatskiriama mano gyvenimo dalimi. Rūkyti aš mėgau, man tai buvo ir fizinė, ir psichologinė priklausomybė, ritualas, trumpas pabėgimas iš realybės, ir, be abejonės, malonumas. Parūkius keletą metų pradėjo graužti sąžinė, pasidarė gaila sveikatos ir vėjais leidžiamų pinigų. Bandžiau keletą kartų mesti, bet greit atkrisdavau. Galiausiai mečiau labai paprastai: persikėlus studijuoti magistrantūros į Vilnių, gana pavėluotai prasidėjo savarankiškas gyvenimas. Pinigų daug neturėjau, todėl reikėjo apriboti nebūtinas išlaidas ir taip iš mano gyvenimo iškeliavo cigaretės. Metimo metu pradėjau bėgioti ir tai buvo papildoma motyvacija nerūkyti, nes po pirmų kartų stadione galvojau, kad iškris plaučiai ir širdis.

Alkoholis. Jo nubėgo labai daug. Visada buvau tas, kuris gerina asmeninius gėrimo rekordus ir vienas iš paskutinių nueina miegoti. Mokyklos laikais tuo didžiavausi, kai paaugau supratau kaip tai kvaila. Pagirios, apsivėmimai, poelgiai ir kalbos, kurių kitą dieną gailėdavausi – vis daugiau su kiekviena diena rasdavosi argumentų kodėl alkoholis yra šūdas. Mesti gerti, sunkiau nei rūkyti. Mūsų visuomenė neatsiejama nuo alkoholinių tradicijų ir lengvesnės ar sunkesnės formos gurkšnojimas laikomas visuotinai priimtina norma. Pažįstu daug žmonių, kurie normaliu dalyku laiko pilimą savaitgaliais nuo ryto iki vakaro. Kažkada ir man tai buvo norma. Tačiau, kuo toliau, tuo labiau supratau, kad blaivus gyvenimas suteikia daug daugiau privalumų. Mano nuotaika pakilesnė, jaučiuosi energingesnis, sutaupau daug pinigų. Manau, kad man yra lengviau visai negerti, negu gerti nedaug. Turiu aš savyje kažkokį alkoholiko geną, kurį nusprendžiau geriau išvis ignoruoti, negu jam periodiškai pataikauti.

d4bed9d6cb4012eab32d0eNaujienų portalai ir TV žinios. Mūsų būseną labai veikia tai, kokioje aplinkoje būname, su kokiais žmonėmis bendraujame, ką skaitome, ką žiūrime. Negatyvių ir bukų naujienų srautas mus nuteikia neigiamai, tas negatyvumas persiduoda mūsų mintims ir supančiam pasauliui. Taip užgimsta ydingas ratas, kuris persismelkęs agresija, pavydu ir pykčiu. Lietuvoje daug liūdnų ir pagiežingų žmonių, kurių nuodėmes preciziškai seka naujienų portalai ir įvairios laidos, tačiau mums nebūtina į juos žiūrėti. Tokiu minčių vedinas, nustojau skaityt naujienų portalus ir nebežiūriu žinių. Ar jaučiuosi atsilikęs nuo pasaulio ir kažką prarandantis? Tikrai ne! Priešingai, jaučiuos daug ramesnis, rečiau susierzinu ir pan. Ar jūsų gyvenimo kokybė pagerėja nuo to, kad perskaitote eilinį politiko kliedesį, popscenos pseudožvaigždutės tauškalus ar kriminalines kronikas? Pabandykite, įsivaizduoti raudoną, sultingą obuolį, jo skonį spalvą, sultingumą. Jaučiate, kaip kaupiasi seilės? O dabar pagalvokite, kiek nuodų išsiskiria į mūsų kūną, kai mąstome negatyviai ir gyvename ne savo, o kitų žmonių gyvenimus.

Mažesni dalykai apie kuriuos nesiplėsiu – negeriu kavos ir nededu į arbatą cukraus. Vis dažniau pagalvoju ką dedu į skrandį. Šiuo metu bandau sumažinti laiką, praleidžiamą Facebooke. Man dažnai kas nors sako, „geriu, nes aš matai hedonistas“, „kam save riboti“, „kam tie kraštutinumai“. Aš irgi esu hedonistas, tik aš malonumą randu ne save naikindamas, o kurdamas. Gyventi sveiką tiek fizine, tiek psichologine prasme gyvenimą nėra kraštutinumas – tai norma. Nesmerkiu žmonių, kurie gyvena ne taip, kaip aš – nesikišu į kitų gyvenimus ir nemoralizuoju, kad mano gyvenimo būdas yra vienintelis teisingas. Kiekvienam savi keliai ir klystkeliai.